Sıkça Sorulan Sorular

Cruise Control Nedir? Ne işe Yarar?

Türkçe’ye hız sabitleyici olarak geçmiş olan “Cruise Control” sistemi, özellikle şehirler arası yolculuklarda şoförün yorgunluğunu neredeyse yarı yarıya azaltan; bununla da kalmayıp yaklaşık olarak sizlere %25 oranında bir yakıt tasarrufu sunan mükemmel bir sistemdir. Aracın gereksiz hızlanmasını engelleyip siz gaz vermeden ayarladığınız hızda sabit seyir etmesini sağlar. Yolculuklarınızı daha eğlenceli bir hale getirmekle kalmayıp; şoförlerin şikayet etiği topuk ağrısı ve sağ ayak uyuşması gibi rahatsızlıklardan da sizleri kurtarır.

Benim aracıma olur mu?

menüde Uyumlu modeller listesini inceleyebilir veya herhangi bir ekip arkadaşımız ile iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz.

Nasıl Yapılıyor?

Uyumlu model araç listesindeki araçların Ecu ve Body lerinde cruise control ile gerekli yazılım ve donanımlar mevcut şekilde FABRİKADAN çıkıyor.Fakat  pazarlama ve satış politikası gereği cruise control özelliği genelde en full versiyonlarda opsiyonelveya standart olarak satılıyor. Daha alt bazı modellerde  aynı ecu ve body computer kullanıldığı için bu özellik mevcut fakat PASİF olarak satılıyor.
Bizim yaptığımız işlem b cruise control kolunu montaj edip beyinden AKTİF ediyoruz.

Aracıma zararı var mıdır?

Çoğu  marka ve modelde üst segment araçlarda satılan bi donanım  Aracınıza zararı söz konusu değildir. çünki cruise control alt yapısı uyumlu araç listesindeki tüm araçlarda mevcuttur. Cruise control için gerekli yazılımlar , Müşürler , hız sensörleri , canbus haberleşim kanalları , elektrik tesisatları , sigortaları ihtiyaç olan herşey.

Devreden çıkmama gibi risk durumu nedir?

Aracın hız kontrolünü cruise control sistemine bıraktığınız için güvenlik düzeyinin de maximıum seviyede olması gerekir. Cruise control sistemi debriyaj fren müşürleri , gaz potansiyometresi , şanzıman hız sensörleri , vites konum sensörleri, 4 teker abs sensörüleri body ve motor beyni ile haberleşmeli çalışan bir bütün sistemdir. dolayısı ile güvenlik için bu sistem elemanlarının birisinde sorun olması durumunda cruise control kullanımına izin vermez. örnek olarak debriyaj müşürünüz arızalı durumda isteseniz de cruise controlü aktif edip hız sabitleyemezsiniz. Çukur veya su birikintisine girdiğiniz anda devre dışı kalacaktır. bunun için debriyaj veya fren müdahelelerinde cruise control sisteminin devreden çıkmaması SÖZ KONUSU BİLE DEĞİLDİR.

Yetkili servis aracımı  garanti dışı bırakır mı?

Dışarda veya oto elektrikçilerde sonradan yapılabilecek  sis farı veya park sensörü montajları da  “yetkili servis harici işlem” olarak algılanıp duruma göre servis insiyatifinde garanti dışı bırakılabileceği gibi cruise control montajı da aracınızı garanti dışı bırakabilir

Yapılan işlemler garantili mi?

Biz ekip olarak yaptığımız tüm işçiliğe , taktığımız her parçaya ÖMÜR BOYU garanti vermekteyiz.

Limitleme / Sınırlayıcı neden çalışmıyor?

Fiat araçların body beyin de cruise control yazılımlarında malesef limitleme/sınırlaycı desteği yok . bu sebepten aktif edilemiyor.

Bulunduğum ilde montaj ekibi yok ne yapabilirim?

Bulunduğunuz ilde ekip arkadaşlarımız yok veya uzak iseniz bize iletişim bilgilerinizi verebilirseniz , sık sık düzenlediğimiz bölgesel gezilerimizde size de bilgi verebiliriz.

Peugeot Kolu ile Orjinal kol arasındaki fark nedir?

Fiat araçların orjiinal kol fiyatları malesef çok yüksek. Orjinal kol sinyal silecek kolları ile beraber değişiyor. bu durumda da cruise control uygulaması çok yüksek fiyatlara çıkabiliyor. buna alternatif olarak daha ekonomik ve hatta kullanışlı olduğu için peugeot kollarını modifiye ederek fiat araçlarda kullanılabilir hale getiriyoruz. çalışma ve işlevsel bakımından orjinal kol ile peugeot kolu arasında hiç fark yoktur. Cruise on/off , Set+ , Set – , ve Res tuş fonksiyonları orjinal koldaki gibi çalışmaktadır. tek farkları görüntüdür

 

Kendim Yapabilir miyim?

Geçmişte yaşadağımız tecrübelere dayanarak uzaktan yardım veya malzeme gönderim işlerine sıcak bakmıyoruz. çünki işlemler hata kaldırmaz işlemlerdir. biz ne kadar tarif etsek da anlatmaya çalışsak da yanlış yapılabilecek bir bağlantı veya yanlış takılan bir pin geri dönüşü olmayan kötü sonuçlar çıkarabilir. Biz cruise control sisteminin çalışma prensibini tam olarak biliyoruz ve insanlar araçlarında kendi ve yakınlarının canını taşımakta. bu durumun hassasiyetinin farkında olduğumuz için güvenlikten ve kaliteli orjinal malzemeden ödün vermeden montaj yapmaktayız. Bu durumunun hassasiyeti ve öneminden dolayı uzaktan destek ile montaj hizmeti vermiyoruz.